Fordítások üzleti vagy magán célra

Román fordítás, szakfordítás irodánknál

Az AFFECT Fordítóiroda megrendelései között  folyamatosan növekvő részarányt képviselnek a román-magyar és magyar-román fordítási megbízások.

Irodánknál alapelv, hogy a román nyelv vonatkozásában is a szakterület terminológiáját legmagasabb szinten ismerő kolléga végezze a fordítást. Jellemzően román-magyar, magyar-román relációban végzünk fordítást, szakfordítást.

Megrendelői igény esetén anyanyelvi lektorok segítségével biztosítjuk, hogy a célnyelvi környezetben felhasznált fordítás teljes mértékben megfeleljen az adott ország és szakterület nyelvi elvárásainak.

Vállalt szakterületek:

  • jog: szerződések, megállapodások, cégkivonatok
  • műszaki: autóipar, energetika, gépészet
  • építészet, építőipar: jelentések, elemzések
  • gazdaság, pénzügy: jelentések, adóbevallások
  • személyes, hivatalos dokumentumok: igazolványok, anyakönyvi kivonatok, bizonyítványok, munkaügyi iratok
  • közlekedés, logisztika, áruszállítás

A román fordítás menete

1.
Forrásnyelv és célnyelv kiválasztása
Kérjük megadni, mely forrásnyelvről, mely célnyelvre kell a szöveget lefordítani.
(pl.: román-magyar, magyar-román, angol-román, román-orosz)
2.
Fordítandó szöveg bekérése
Bekérjük a fordítandó szöveget. Amennyiben rendelkezésre áll, szószedetet, mintaszöveget, referencia anyagot kérünk - a lehető legjobb fordítási minőség elérése érdekében.
3.
Szakterület és határidő
A következő lépésben az elküldött anyagok alapján meghatározzuk az érintett szakterületet, és rögzítjük a kívánt (normál, sürgős, extra sürgős), illetve a lehetséges határidőt.
4.
Előkészítés
Összetett, képekkel, ábrákkal teli, szerkesztést igénylő anyagoknál előkészítést végzünk.
5.
Folyamatos egyeztetés
A munka során megrendelőinkkel folyamatosan egyeztetünk az esetlegesen felmerülő kérdések kapcsán.
6.
Ellenőrzés és leadás
Végül ellenőrizzük a szöveget, majd leadjuk a fordítást.

Rendeljen fordítást, szakfordítást online felületünkön keresztül gyorsan és kényelmesen!

Román tolmácsolás irodánknál

Román tolmácsolást számos szakterületen vállalunk,  Megbízóink főként az élelmiszer- és kozmetikai ipar képviselői, valamint a gépgyártás, autóipar területén működő cégek. Jellemzően konferenciákon, gyárlátogatásokon veszik igénybe tolmács szolgáltatásunkat.

Kérje ajánlatunkat, és rendeljen tőlünk román tolmácsot irodája, otthona kényelméből!

  • Kísérő tolmácsolás
    Többnyire egy személyhez kötődik, üzletek, gyárak, vásárok, egyéb rendezvények látogatása alkalmával.
  • Konszekutív tolmácsolás
    Kis létszámú megbeszéléseken pl. üzleti tárgyalásokon, szakmai rendezvényeken, kiállításokon alkalmazzák.
  • Szinkrontolmácsolás
    A tolmácsolásnak ezt a típusát leginkább szakmai előadásokon, konferenciákon, rendezvényeken alkalmazzák.

A román nyelvről

A román nyelv az indoeurópai nyelvcsalád itáliai ágán belül az újlatin nyelvekhez tartozik. A román nyelvészek többsége e nyelv dialektusainak tekinti az arománt, a meglenorománt és az isztrorománt is, a többnyire a Dunától északra beszélt dákorománnal együtt, de egyesek szerint ez négy különböző nyelv, melyek a keleti újlatin nyelvek csoportját alkotják. Ez utóbbi szempontból a román nyelv az előbbi szerinti dákoromán lenne.
A beszélői számát tekintve (kb. 24 millió román anyanyelvű és 4 millió nem román anyanyelvű) a román az ötödik nyelv az újlatin nyelvek között, a spanyol, a portugál, a francia és az olasz után.

A román hivatalos nyelv Romániában (kb. 20 millió beszélő), Moldova Köztársaságban (2,5 millió beszélő), Transznisztriában, az úgynevezett Dnyeszter Menti Köztársaságban, ahol hivatalosan moldáv nyelvnek nevezik (kb. 157 000 moldáv nemzetiségiként nyilvántartott személy), valamint a szerbiai Vajdaságban (kb. 30 000 román ajkúként nyilvántartott beszélő.
Az Európai Unió egyik hivatalos nyelve is a román, valamint az újlatin nyelveket beszélő országok szervezetének, a Latin Uniónak is.
Nagyobb számú román ajkúak élnek nemzetiségiekként Ukrajnában, Oroszországban, Szerbiában (72 000 részben román, részben vlach nyelvűekként nyilvántartott személy), Magyarországon és Bulgáriában.
Hozzávetőleg négy millió személy beszéli a románt, mint második nyelvet. Idegen nyelvként beszélik valamilyen szinten Magyarországon (a lakosság 3%-a), Bulgáriában és Cipruson (a lakosság 1%-a).

Forrás: Wikipedia

Kitekintés

A román nyelv piaci jelentősége folyamatosan növekszik, elsősorban a határ menti régiókban, de a gazdasági kapcsolatok bővülésével az ország egész területén jellemző ez a tendencia. A román-magyar gazdasági kapcsolatok, befektetési lehetőségek és a határon átnyúló pályázatok új távlatokat nyitnak.

A román nyelvtudás főként a spanyol és a olasz munkaerő piacon jelent előnyt, mely országokban nagy számban dolgoznak Romániából érkező munkavállalók. Tekintve e nyelvek közös gyökerét hamar elsajátítják a fogadó ország nyelvét.

Kapcsolódó hasznos linkek:

Román Kulturális Intézet

román-magyar szótár

Román Nagykövetség Budapest

Erdélyi látnivalók

Magyarország Nagykövetsége Bukarest