Fordítások üzleti vagy magán célra

Horvát fordítás, szakfordítás irodánknál

Az AFFECT Fordítóiroda megrendeléseinek kisebb hányadát teszi ki a horvát-magyar és magyar-hotvát fordítás, azonban a környező országok szláv nyelveivel együtt az összes forgalmunk közel negyedét adják ezek a megbízások.

Irodánknál alapelv, hogy a horvát nyelv vonatkozásában is a szakterület terminológiáját legmagasabb szinten ismerő kolléga végezze a fordítást. Jellemzően horvát-magyar, magyar-horvát nyelvpárban végzünk fordítást, szakfordítást, azonban irodánk számára nem jelent akadályt a horvát és másik idegen nyelv közötti közvetítés sem.

Megrendelőink számára az itt felsorolt szakterületeken végzünk fordításokat:

  • jog: szerződések, megállapodások, cégkivonatok
  • műszaki: autóipar, energetika, gépészet
  • gyógyászati, egészségügyi eszközök: termékleírások, használati útmutatók
  • személyes, hivatalos dokumentumok: igazolványok, anyakönyvi kivonatok, bizonyítványok
  • turisztika, idegenforgalom, szállodaipar

A cseh fordítás menete

1.
Forrásnyelv és célnyelv kiválasztása
Kérjük megadni, mely forrásnyelvről, mely célnyelvre kell a szöveget lefordítani.
(például: horvát-magyar, magyar-horvát, angol-horvát)
2.
Fordítandó szöveg bekérése
Bekérjük a fordítandó szöveget. Amennyiben rendelkezésre áll, szószedetet, mintaszöveget, referencia anyagot kérünk - a lehető legjobb fordítási minőség elérése érdekében.
3.
Szakterület és határidő
A következő lépésben az elküldött anyagok alapján meghatározzuk az érintett szakterületet, és rögzítjük a kívánt (normál, sürgős, extra sürgős), illetve a lehetséges határidőt.
4.
Előkészítés
Összetett, képekkel, ábrákkal teli, szerkesztést igénylő anyagoknál előkészítést végzünk.
5.
Folyamatos egyeztetés
A munka során megrendelőinkkel folyamatosan egyeztetünk az esetlegesen felmerülő kérdések kapcsán.
6.
Ellenőrzés és leadás
Végül ellenőrizzük a szöveget, majd leadjuk a fordítást.

Rendeljen fordítást, szakfordítást online felületünkön keresztül gyorsan és kényelmesen!

Horvát tolmácsolás irodánknál

Horvát tolmácsolást több szakterületen végzünk: turisztikai, marketing, műszaki, gazdasági témakörökben. Jellemzően hivatalos ügyek intézése alkalmával, konferenciákon, gyárlátogatásokon veszik igénybe tolmács szolgáltatásunkat.

Kérje ajánlatunkat, és rendeljen tőlünk horvát tolmácsot irodája, otthona kényelméből!

  • Kísérő tolmácsolás
    Többnyire egy személyhez kötődik, üzletek, gyárak, vásárok, egyéb rendezvények látogatása alkalmával.
  • Konszekutív tolmácsolás
    Kis létszámú megbeszéléseken pl. üzleti tárgyalásokon, szakmai rendezvényeken, kiállításokon alkalmazzák.
  • Szinkrontolmácsolás
    A tolmácsolásnak ezt a típusát leginkább szakmai előadásokon, konferenciákon, rendezvényeken alkalmazzák.

A horvát nyelvről

A horvát nyelv (horvátul: hrvatski jezik) az indoeurópai nyelvcsalád szláv ágának délszláv nyelvcsoportjához tartozik, ennek is a nyugati alcsoportjához. A szociolingvisztika szempontjából egyrészt a hagyományosan szerbhorvát nyelvnek nevezett, a szerbek, a horvátok, a bosnyákok és a montenegróiak közös abstand-nyelvének egyik változata, másrészt különálló, saját sztenderddel rendelkező ausbau-nyelv. A horvát hivatalos nyelv Horvátországban, Bosznia-Hercegovinában, a szerbiai Vajdaságban és Montenegró-ban. Horvát nemzeti kisebbségek beszélik Ausztriában (Burgenlandban), a Vajdaságban, Magyarországon és Romániában.
Az első szláv törzsek körülbelül az avarokkal egy időben, a 6. század végén jelenhettek meg a Kárpát-medencétől délre. A horvátok első szövegei a 9. században íródtak glagolita ábécével, de nem maradtak fenn. A legrégebbről fennmaradottak a 11. századból származnak. Ezek többségét kőbe vésték, mint például a Baška községben (Krk-szigeten) megtalált kőlap. Ez az első olyan óegyházi szláv nyelvű szöveg (glagolita írással), amelyben a nép nyelvének elemei is fellelhetők. Ugyanakkor ez a horvát nép első írásos megemlítése is.
A 12. században elkezdték használni a cirill ábécét, majd a 14. század óta a latin ábécét. A glagolita írást egész Horvátországban a 15. század végéig használták még, sőt, egyes tengerparti régiókban a 19. század elejéig.
A 13. század közepén IV. Ince pápa engedélyezte a horvát nyelv használatát a liturgiában, így a horvát katolikus egyház volt Európában az egyetlen, amelyet a Vatikán felmentett a latin nyelv és a latin ábécé kötelező használata alól. A 15. század második feléig az irodalmat a horvát egyházi szláv nyelven írták.

A horvát nyelv fejlődése

A modern, azaz a maitól kevéssé különböző horvát nyelv, a 14. és a 15. században kezdett egyre fontosabb szerepet kapni. A nyelv sztenderdizálása szorosan kapcsolódik a horvátok nemzeti öntudatának feléledéséhez, ami a nemzetek kialakulásának általános európai irányzatának felel meg a 19. században. Ezt Horvátországban az Illír mozgalom képviseli, ami Horvát nemzeti megújulás néven is ismeretes. Résztvevői főleg fiatal polgári származású értelmiségiek.
Az Illír mozgalom ideológiája nem korlátozódott Horvátországra. Idéálja az összes délszláv egy utópikus illír nemzetbe való tömörítése volt, a szlovénektől a bolgárokig, akik mind idegen uralom alatt éltek. Törekvései egyeztek egyes szerb értelmiségiekéivel, ami nyelvészeti téren a szerbhorvát nyelv eszméjéhez vezetett.
Horvátország függetlenségének kikiáltása nyomán (1991) felgyorsul a horvát nyelv elválasztása a szerbtől, újraélesztenek már nem használt régi horvát szavakat, szláv alapú neologizmusokat alkotnak, és megpróbálnak elemeket átvenni a kaj és a csa nyelvjárásokból is.

(forrás: Wikipedia)

Kitekintés

Horvátország méltán a mediterrán régió egyik gyöngyszeme. Lenyűgöző természeti csodái – a homokos, sziklás tengeröblök és szigetek, a túrázásra csábító hegyek és az  elbűvölő nemzeti parkok. Mindemellett Horvátország gazdag történelmi, kulturális emlékekben is. Az UNESCO Világörökségi listáján szerepelő romantikus kisvárosok, hangulatos halászfalvak is akadnak itt.
Az ország a Balkán-félsziget északnyugati részén fekszik. A szeszélyes határoktól közrefogott ország kis területe ellenére igen változatos. Éghajlatát tekintve a hegyekben jellegzetesen hegyvidéki klíma uralkodik hűvös nyárral és hóban gazdag, hideg téllel. A tengerpartokon mediterrán az éghajlat. Hosszú tengerpartja az ország különlegessége és legfőbb bevételi forrása is, hisz e gyönyörű térség és évente több millió turistát vonz.
A horvát Adria-part karsztos part, a világ legjobban tagolt tengerpartja.
Azért nem árt egy-egy pillantást vetni az ország belsejébe sem, mert az Adria partjaitól kőhajításnyira számos lélegzetelállítóan szép tavat és természeti csodát fedezhetünk fel.

Kapcsolódó hasznos linkek:

LINGVOPEDIA információk a horvát nyelvről

horvát-magyar szótár

Horvátország látnivalói

Magyarország Zágrábi Nagykövetsége